Заняття. Логіко-математичний розвиток
Тема: У гості до звірят ( Величина
предметів – висота, довжина, ширина. Геометричні фігури – круг, квадрат,
трикутник).
Тип: Індивідуально-групове.
Вид: Комплексне.
Освітні
завдання:
§
Вправляти в обстеженні знайомих геометричних фігур, вчити складати малюнок
за зразком;
§
Закріпити вміння порівнювати за довжиною, шириною та висотою предмети
однакових та різних розмірів, використовуючи способи накладання і прикладання,
розвивати мислення, увагу;
§
Виховувати старанність, активність, любов до природи.
Обладнання: Демонстраційне – іграшки – ведмедики, зайчики;
зразки силуетів із геометричних фігур; роздавальне – смужки різної довжини та
різного кольору( синій, червоний, зелений), силуети дерев різної висоти, набори
геометричних фігур, розмальовки із зображенням геометричних фігур, доріжок,
тварин); музичний супровід.
Хід заняття
І. Вступна
частина.
1. Ігровий момент.
Нам прийшов лист:
Нам прийшов лист:
діти, відгадайте, хто це –влітку наїдається, а взимку
відсипається ( Ведмідь)
2. Ведмедики запрошують нас у гості .
Пригадайте, з якої казки і
як їх звати? ( «Три ведмеді»)
ІІ. Основна
частина.
1. Вирушаємо у
подорож( під музику)
Нам треба йти по довшій доріжці,
а тепер перед нами декілька доріжок. Як нам дізнатись, яка доріжка довша? ( треба прикласти доріжки).
2. Тепер потрібно знайти будиночок ведмедиків.
Біля хатинки ведмедика ростуть
високі дерева, а біля хатинки зайчиків – низькі. Перед нами дерева. Як
визначити, які високі? (
треба прикласти)
3. Перед нами два будинки з різними дверима.
– Які двері у будинку ведмедиків?
– Які двері у будинку зайчиків?
– Як визначимо які широкі та вузькі
двері?
(діти
накладають прямокутники різної ширини один, на одного і роблять висновок, що
двері синього кольору – широкі, а двері зеленого кольору – вузькі).
4.
Ми прийшли до звірят, які раді нашій зустрічі.
Фізкультхвилинка
Таночок із звірятами під музику.
5.
Сорока на згадку лишила картинку.
(розгляд
викладеного будинку з квадрата, трикутника і кругів та ялинки із трикутників)
§
З яких геометричних фігур викладений будинок?
§
З яких геометричних фігур викладена ялинка?
(діти називають
фігури і пояснюють, чому вони так називаються
6. Дидактична гра «Вгадай на дотик» – визначають із заплющеними очима фігури.
6. Дидактична гра «Вгадай на дотик» – визначають із заплющеними очима фігури.
7.
Малюнок на згадку: робота із розмальовками
§
доріжки довгі – замальовують зеленим кольором, а короткі – жовтим;
§
двері широкі – замальовують синім кольором, а вузькі – червоним;
§
високий будинок – замальовують жовтим кольором, а низький – червоним.
ІІІ. Заключна
частина.
1. Бесіда:
§
Де побували? ( у гостях у
ведмедиків та зайчиків)
§
Хто вищі ведмедики чи зайчики? (ведмедики)
§
З яких фігур складаються будинки ведмедиків та зайчиків? ( квадратів, кругів, трикутників)
2.
Повернення до дитячого садочка.
Заняття «Дари осіннього саду»
Заняття з нетрадиційного малювання в
середній групі
Мета: Показати дітям красу
зимового пейзажу пояснити, що таке пейзаж, його властивості прийомом входження
в картину.
Вчити передавати особливості зими
і свої враження від неї у пейзажному малюнку нетрадиційними техніками –
штампами, відбитками.
Розвивати уяву,
здатність емоційно сприймати живопис, чуття гармонійності кольору,
виразності форми в процесі створення робіт з малювання.
Виховувати старанність,
охайність.
Обладнання: Репродукція картини Олени
Корінної «Зима», лялька- Снігурка, музика для входження в картину, звуки зими,
тонований аркуш паперу (блакитний), гуаш (біла), пензлики, клейонки, листя з
пекінської капусти, ватні палички.
Хід заняття
На полиці стоїть
лялька-Снігуронька.
Вихователь: Доброго дня, дівчинко,
хто ти?
Снігуронька:
Я снігуронька маленька
Народилася в сніжку
Вишивала мені ненька
Зіроньки на кожушку.
Вихователь: А чому ти така невесела?
Снігуронька: Тому що цієї зими було
мало снігу, а мені б хотілося, щоб усі побачили що таке справжня сніжна зима.
Вихователь: Так дуже сумно без
сніжку, все таке сіре. Але це можна побачити на картинах, які називаються
пейзаж.
Снігуронька: Я не знаю, що таке
пейзаж. Можливо ви знаєте та мені розкажете?
Вихователь:Снігуронько, як ,добре,
що ти до нас прийшла. Ми сьогодні якраз збиралися малювати зимовий пейзаж.
Діти, давайте розкажемо Снігуронці, що таке пейзаж.
Діти: Малюнок, на якому
зображена природа, називається пейзаж.
Вихователь: Діти, Снігуронька, а ви
знаєте, що справжні фантазери можуть мандрувати навіть у намальованому пейзажі.
Ми зараз зустрінемося із великим
чудом. Цей чудовий зимовий пейзаж нам подарував справжній художник. Давайте поглянемо.
Про що ця картина?
Чому ви так думаєте?
Де побував художник, щоб
зобразити цей пейзаж?
Якого кольору фарби використав
художник для картини?
Яких фарб більше?
Який настрій викликає у вас цей
пейзаж?
Як би ви назвали цю картину? (
відповіді дітей)
(Повідомити назву картини та ім’я художника)
Снігуронька: Коли я дивлюся на цей
пейзаж, виникає бажання опинитися в засніженому лісі, серед дерев!!!
Вихователь: Діти а ви хочете там
побувати?
Тоді приготуйтесь і разом увійдемо
у картину.
-Чуєте, як під вашими ногами
рипить сніг?
-Сніжинка сіла вам на щічку.
Зніміть її рукою.
-Чим пахне у повітрі? (свіжістю,
чистотою).
-Підставте свої щічки вітру, що
вони відчувають?
-Підійдіть до дерева і погладьте
його стовбур долоньками. Що ви відчуваєте?
(Музичний супровід із
звуконаслідуваннями.)
А тепер настав час повернутися.
Снігурка: От би навчитись так
гарно малювати!
Вихователь: Діти, сьогодні я хочу
навчити вас та Снігуроньку малювати зимовий пейзаж. Чим зазвичай малюють художники свої картини?
Подивіться, що незвичайне
лежить у вас на столі? ( Капустяне листя, ватні палички)
Сьогодні ми будемо малювати такою
незвичайною технікою малювання, як відбиток і штамп. Пригадайте, чим
незвичайним ми вже з вами малювали? (клеєм, сіллю, піною для гоління,
пальчиками, листям з дерев…)
Подивіться, як виконується
малюнок в цій техніці.
Спочатку треба вибрати найбільш
випуклу сторону капустяного листя. За допомогою пензлика наносимо білу фарбу на
капустяне листя і відбиваємо.
Дерево майже готове. Залишилося
домалювати стовбур і гілочки трішки виразніше. В кінці можна домалювати сніжок
ватними паличками.
Але спочатку розімнемо наші
пальчики.
Пальчикова гімнастика
«Гра
у сніжки» Платон Воронько
Із доріжки до доріжки
Полетіли влучні сніжки,
(Імітувати ліплення сніжки).
І почався білий бій,
Закрутився у сувій.
(Виконувати обертальні рухи однією рукою навколо іншої)
Із доріжки до доріжки
Полетіли влучні сніжки,
(Імітувати ліплення сніжки).
І почався білий бій,
Закрутився у сувій.
(Виконувати обертальні рухи однією рукою навколо іншої)
Виконання робіт дітьми. Виставка на мольберт.
Снігурка: Дуже гарно!
Спасибі вам,
діти ви мені дуже допомогли. Тепер я знаю, що таке пейзаж і як його можна
зобразити. Поспішу до себе і спробую намалювати так, як ви.
Аналіз робіт:
Як ви гадаєте, яка робота вийшла
найбільш засніжена?
У кого найбільш густий ліс?
У кого найвищі кучугури?
А у кого найохайніша робота?
Цікаво вам було малювати саме
так?
Хотіли б іще повторити?
Програмовий зміст:
• поглибити та уточнити знання дітей про фрукти, які дозрівають восени, вчити добирати та називати слова-ознаки, що характеризують той чи інший фрукт;
• формувати у вихованців навички словотворення, активізувати вживання прикметників;
• продовжити вчити дітей відповідати на запитання та висловлювати
власну думку;
• сприяти розвитку творчої уяви, слухової пам’яті та уваги.
роздивлятись зображення фруктів, читати вірші про них
(Т. Коломієць. «Вересень»; Л. Біленька. «Слива»; К. Перелісна. «Яблучка»; Д. Куровський. «Спіла груша»).
Обладнання: кошик із фруктами (або муляжами фруктів), три ляльки у фартушках, дитяче приладдя для ліплення (набори
пластиліну, дощечки, стеки, ганчірочки), аудіоапаратура.
Хід заняття
Вихователь. Малята, осінь недаремно називають господинею, щедрою порою. Усіх вона радує своїми щедротами. Що восени
дарує нам ліс? (Гриби, горіхи.) Які осінні дарунки люди збирають на
городі? (Овочі: моркву, картоплю, капусту, буряки.) Молодці. А ми
сьогодні поговоримо про ті щедрі дари, які дозрівають в осінньому
садку.
Педагог ставить кошик із фруктами перед дітьми
і продовжує розмову.
Погляньте, скільки тут садових дарунків! Чи знаєте ви, як назвати їх одним словом? (Фрукти.)
Так. Усе це фрукти, але всі вони
різні. Давайте роздивимось кожен фрукт уважно.
Дидактична гра «Чудові фрукти»
Вихователь по черзі викликає бажаючих малят і просить кожну дитину дістати із кошика один плід, показати його всім, назвати
і розповісти про нього, дібравши потрібні слова-ознаки. Потім відповіді за бажанням доповнюють інші малюки.
• Що це? (Яблуко.) Яблуко яке? (Осіннє, велике, наливне, червонобоке, кругле, духмяне, соковите.)
• Що це? (Слива.) Яка слива? (Синя, темна, крупна, солодка, смачна, овальна, м’яка, гарна, пізня, свіжа.)
• Що це? (Груша.) Груша яка? (Медова, важка, жовта, соковита,
гарна, чудова, довгаста, смаковита, пахуча.)
• Що це? (Виноград.) Виноград який? (Зелений, прозорий, рясний,
садовий, кисленький, врожайний, корисний.)
Усі названі якості повторюються спочатку кількома малятами
індивідуально, а потім — усією групою.
Вихователь. Усі ці фрукти дуже корисні, і тому найкраще їх
споживати сирими. Але чи довго вони можуть зберігатися свіжими?
(Ні.) Правильно. Ось тому з них вправні господиноньки готують різні смачні фруктові страви. Вам вони відомі? Назвіть їх, будь ласка!
(Компот, варення, повидло, цукати, кисіль, узвар.)
Дорослий садовить перед дітьми три ляльки у фартушках
і продовжує бесіду далі. Жили собі три лялечки — Олеся, Катруся та Марічка — усі дуже
гарні господиноньки. Як звали лялечок? (Малята повторюють імена ляльок.) Так ось, восени лялечки в своєму садочку зібрали врожай, а потім почали готувати з фруктів різні смачні страви.
Дидактична гра «Фруктові страви»
Педагог спонукає малят повторити речення, замінивши в них
сполучення іменників з прийменниками на слова-ознаки.
• Олеся зварила повидло із яблук. Яке повидло зварила Олеся?
(Олеся зварила яблучне повидло.)
• Катруся зварила кисіль із слив. Який кисіль зварила Катруся?
(Катруся зварила сливовий кисіль.)
• Марічка зварила варення із груш. (Марічка зварила грушеве варення.)
• Олеся зварила узвар із яблук. (Олеся зварила яблучний узвар.)
• Катруся приготувала цукати із груш. (Катруся приготувала грушеві цукати.)
• Марічка приготувала сік із винограду. (Марічка приготувала виноградний сік.)
Вихователь. А ми, малята, давайте приготуємо пиріжки
з яблучною начинкою.
Фізкультхвилинка «Пиріжки»
Педагог читає віршовані рядки, вихованці виконують рухові дії
відповідно до тексту потішки.
Стиглі яблучка малята
З гілочок зривали,
(Діти стають навшпиньки і тягнуться руками вгору,
імітуючи зривання яблук.)
А які додолу впали —
Вони позбирали.
(Малята присідають і збирають уявні яблука.)
Кошик принесли додому,
(Крокують на місці, тримаючи руки перед собою.)
Хутко кран відкрили,
(Відкривають правою рукою уявний кран.)
Фрукти всі ретельно,
Старанно помили.
(Показують миття яблук під струменем води.)
Яблучка почистить треба
Ножичком гостреньким,
Ще й порізать на шматочки —
Кубики маленькі.
(Імітують чищення й нарізання фруктів.)
Замісили швидко тісто —
І пухке, і біле
(Місять уявне тісто — енергійні рухи кистями.)
Ліплять, ліплять пиріжечки —
Яблучні уміло.
(По черзі кладуть одну долоньку на другу й імітують
ліплення пиріжків.)
Вихователь. Молодці, малята! А тепер давайте спробуємо виліпити не пиріжки, а всі ті фрукти, які так щедро родять у наших
садках восени.
Педагог роздає малятам приладдя для ліплення та пояснює
і показує техніку виконання образотворчої роботи «Дари
осені». Вихованці ще раз обговорюють можливі кольори
та форму кожного фрукта.
Діти в супроводі спокійної мелодії (на розсуд вихователя)
виконують запропоноване завдання.
Наприкінці заняття відбувається виставка дитячих робіт.
Подорож краплинки
Конспект інтегрованого заняття з природи для дітей середньої групи
Мета. Розширити знання дітей про воду та її значення в природі. Закріпити уявлення про сезонні зміни в природі, які пов'язані з водою. Вчити дітей експериментувати з фарбою та водою і створювати для роботи необхідні умови.
Викликати інтерес до створення пейзажу-ілюстрації до казки за допомогою кольорової води та різноманітних нетрадиційних технік. Розвивати уяву, почуття композиції та пам'ять дітей. Виховувати у дітей любов до природи та естетичний смак.
Матеріал. Текст казки, загадки, уривки «Звуків природи», фарби 3-х кольорів, великі пензлі, піпетки, штампи з картоплі, стаканчики для досліду, альбомні аркуші, вологі серветки.
Хід заняття
Діти заходять і сідають на подушечки на килимі.
Привітання.
Добрий день, мої малята,
Мої хлопчики й дівчата!
А чому такі сумні?
Усміхніться-но мені.
І гостям ви усміхніться,
Привітайтесь як годиться.
Доброго ранку усім побажайте
А самі уважними, чемними станьте.
Вихователь. Сьогодні, малята, у нас незвичайне заняття, воно казкове та кольорове. А щоб його розпочати, ми повинні зручно сісти та приготуватися до подорожі. Ми вирушимо в мандрівку по воді, дізнаємося, який у неї голос, де вона живе та як мандрує по землі. Отож сідайте зручно на маленькі подушечки-хмаринки, ми вирушаємо в подорож.
(Уривок релаксаційної мелодії з співом пташок).
Перше, куди ми потрапили — це Королівство матінки-природи. Тут проживають її дочки — пори року: Зима, Весна, Літо та Осінь.
Діти, скажіть, будь ласка, яка зараз панує пора року на землі?
А чому ви так думаєте? (Підвести дітей до того, щоб вони назвали, які сезонні зміни відбуваються в природі зимою ) Яка пора року настане після зими? (Розповідь вірша про
весну).
Прийшла весна!
У куточку під парканом
Сніг біліє - там зима!
А де сонечко дістане
Снігу й крапельки нема.
Там сонечко ясне пригріва,
А сніжок водицею підлива.
Й весняні струмочки у ярку,
А на полі квіточка у сніжку.
Це іде весна прекрасна,
Многоцвітна, тепла, ясна!
Вихователь. А що відбудеться в природі, коли зустрінеться зима з весною, і коли сонечко зігріє нашу землю?
Так, навкруги почне капати, побіжать струмочки, задзвенить та задзюркотить скрізь. Ось така весела та дзвінка прийде Весна.
У Весни є маленька весела помічниця— дівчинка Краплинка, вона допоможе нам далі в нашій подорожі.
Сьогодні я розповім вам казку про те, як подорожувала маленька краплинка води по землі. З показом схеми «Кругообіг води в природі»
Казка «Подорож краплинки»
Прийшла весна і, як тільки пригріло сонечко, почав сніг, лід танути. Маленька
Краплинка прокинулася та забриніла на кінчику бурульки, посміхнулась і впала на
землю, де потрапила в струмочок води, який біг між снігами все швидше та швидше.
В струмочку вона бігла зі своїми подружками вниз до великої води — гордої, повноводної Річки, яка котила свої спокійні хвилі до бурхливого та солоного моря. Потрапивши в море, Краплинка вирішила погратися на великих, кучерявих хвилях.
А в цей час сонечко простягло свої теплі промінці до краплинки і вона стала легкою, як пух, і забрало її до себе на небо, на блакитну хмаринку. Там Краплинці стало сумно і холодно, а вона ж хотіла знову гратися, тому й засумувала і розплакалась, і впала на землю весняним дощем. Краплинка дощу впала на першу травичку, яка і з'явилася на проталині, і стала росою. Знову пригріло сонечко, і краплинка роси скотилася на землю, де потрапила в ґрунт. Там було темно і холодно. Краплинка відшукала вихід на поверхню і потрапила до джерела, яке винесло її до сонця. І знову Краплинка побігла подорожувати по воді, але ця подорож була для неї вже знайомою.
— Вам сподобалась казка? А тепер перевіримо, чи уважно ви її слухали. Я загадаю загадки, а ви спробуєте пригадати, з ким зустрічалась Краплинка в своїй подорожі. На дошці виставлені картинки-відгадки
1. Крапає водичка з неба, дітям ховатися треба.
З неба він прийшов,і в землю пішов. (Дощ)
2. Прокинувся — й відразу до сонечка біжить,
Стрибає по камінчиках , хлюпоче і дзвенить. (Струмок)
3. Біжить водичка, мов синя стрічка,
А називається вона ...(річка).
4. Навколо вода, а з питвом — біда.
Синє, ще й солоне, неозоре, називається ... (море).
5. Очей не має, а сльози є,
І плаче без голосу? (Роса)
Вихователь:Молодці, відгадали загадки і уважно слухали казку. А може хтось з вас розповість віршик про воду?
Дощик
З неба, мов сльозинки,
Линуть вниз краплинки.
Дзвінко б'ються об шибки
І збігають у струмки.
Крапа дощик — накрапайчик.
Барабанить в барабанчик.
Джерело
Біжить джерельце
Добре в нього серце,
Всім дає водиці,
Дереву, травині,
Квітці і людині.
З-під землі дзвінкою
Витіка рікою.
Фізкультхвилинка.
— А вода, діти, вміє розмовляти. Ось послухайте, як вона про себе розповідає.
(Уривки звуків води та імітація рухів)
•Йде дощ.
Покажіть як крапає маленький дощик: пальчиками стукаємо по підлозі крап-крап...,
дощ став сильнішим і стукотить повільно, але важко. Стукаємо ніжками тук-тук, крап-крап...
А тепер дощик закінчується і краплинки маленькі падають на землю, стукаємо легенько пальчиками крап-крап...
Вийшло сонечко і дощ закінчився.
•Тече вода,струмок. Поставили ручки і показали, як тече по камінчиках водичка.
(Хвильові рухи руками).
•Хлюпотить річка
Поставили ручки долоньками всередину одна до одної, плещемо — хлюп, хлюп.
•Море з хвилями.
Покажіть, як шумить морська хвиля. (Махи рук вперед з промовлянням звуків ш-ш-ш та назад — тух, тух).
Вихователь:А тепер подорож наша продовжується і потрапили ми в кольорове Водяне Королівство. Діти сідають за столи.
Чи знаєте ви, що вода може змінювати свій колір? Вона може бути прозорою, як в баночці перед вами, може бути каламутною, коли біжить струмочками по піску, брудною, коли йде по землі. А ще — кольоровою. Щоб чиста вода стала кольоровою, що потрібно зробити? Так давайте ви теж зробите свою кольорову воду.
(Дослід з водою та фарбою).
Такою водою можна малювати, зображувати чудові картини. Давайте ви намалюєте ту подорож Краплинки, про яку я вам розповідала.
Ось вода. Якого вона кольору? (Блакитна).
Що можна намалювати цією водою?(Хмарки, дощ, струмок — показ малювання за допомогою нетрадиційних технік).
Те ж проробити з жовтою (сонце) та зеленою (травичка) водою.
Приступайте до роботи. (Малювання, під музику).
В кінці розглянути малюнки. Зробити висновки.
Гра «Хмаринка і краплинки»
Вихователь. А зараз я хочу запропонувати вам пограти в цікаву і чарівну гру. Але для цього потрібно перетворитися в маленькі краплинки дощу.
-Я мама Хмаринка, а ви мої дітки-Краплинки:
Діти крапельки летіть
І всю землю напоїть (полетіли крапельки на землю, пострибали з листочка на листочок.
Нудно їм стало поодинці стрибати, зібрались вони разом і потекли маленькими веселими струмочками (діляться на дві колонки).
Зустрілись струмочки і стали великою рікою (роблять коло).
Раптом сонечко виглянуло, крапельки випарувалися і до мами Хмаринки повернулися (діти біжать до вихователя).
На цьому наша подорож по воді закінчилась.
Підсумок заняття
Комментариев нет:
Отправить комментарий